facebook
fox sports pulse
team app

Honour Roll

Club Commitee

Club Presidents

 
Many thanks to all our past and present club presidents for helping to make the Shellharbour Swans the great club it is. 

2005

Dave Johnson 2015 Glen Bachelor
2006 Peter Gamble 2016 Rob Cabor
2007 Peter Gamble 2017 Rob Cabor
2008 John De Sousa 2018 Rob Cabor
2009 John De Sousa
2010 Steve Ashworth
2011 Steve Ashworth
2012 Glen Bachelor
2013 Glen Bachelor
2014 Glen Bachelor


Current Committee

President: Rob Cabor Sponsorship: Graeme Perry
Vice President: Craig Ridding Uniform Coordinator: Sheree Ridding
Secretary: Laurelie Wilcox Photographer: Danielle O'Rourke
Treasurer: Tony Fraser Ground Manager: Vacant
Canteen Coordinator: Rachel Laurenson Ground Manager: Vacant
Club Registrar: Suzan Lindsay Coaching Coordinator: Vacant
Website Manager: Nicole Smede

 

Illawarra Junior Awards

Premierships

Congratulations to our teams who have won Illawarra Junior Premierships

2008 U9's Coach:  Peter O'Connor
2010 U11's Coach:  Mark Gillespie
2010 Youth Girls Coach:  Shane Grenfell
2011 Youth Girls Coach:  Shane Grenfell
2012 U15 Youth Girls Coach:  Shane Grenfell
2013 U14's Coach:  Mark Gillespie
2014 U14's Coach:  Glen Bachelor
2016 U11's Coach:  Mark "Funky" O'Rourke
2017 U17's Coaches:  Peter Bachelor/Michael Talbot


Club Champions

Congratulations for being Junior Club Champions in the years below.
2011
2016

Best & Fairest

Congratulations to our Illawarra Junior best and fairest players.
2011 U13's Luke Vanzin
2011 U17's Jarl Walker
2012 U12's Thomas Gillespie
2012 U14's Luke Vanzin
2016 U12's Naythen Lindsey

Coach of the Year

Congratulations to our Illawarra Junior Coach of the year award winners.

2012 Shane Grenfell

 


Best and Fairest / Junior Club Person (JCP) / Youth Girls (YG) / Senior Club Person Awards (SCP) / Rising Star Awards (RSA)

U9's

Congratulations to all our under 9's Best and Fairest players.
2005 Dylan Lawrence 2012 Joshua Corby
2006 Ryan Rigby 2013 Lachlan Cabor
2007 Tory Taataa 2014 Lachlan Cabor
2008 Thomas Gillespie / Kaylem Parramore 2015 Ben Ingham
2009 Liam De Jesus 2016 Cooper Deegan
2010 Alexander Kessel 2017 Lachlan Muller
2011 Daniel Moro 2018

U10's

Congratulations to all our under 10's Best and Fairest players.

2006 Nathan Lomas 2011 Brendan Cabor
2007 Brody Levingstone 2012 No Team
2008 Jayden Sheperd 2013 Fletcher Snell
2009 Sandon Ashworth 2014 Jono Wilcox
2010 Liam De Jesus

U11's

Congratulations to all our under 11's Best and Fairest players. 

2005 Mitchell Bates 2012 Riley Stockfeld
2006 Mitchell Bates 2013 No Team
2007 Nathan Lomas 2014 No Team
2008 Ryan Rigby 2015 Lachlan Cabor
2009 Luke Vanzin 2016 Lachlan Cabor / Kaelan O'Rouke
2010 Thomas Gillespie / Jarod Falconer 2017 Ben Ingham
2011 Alex Kessell 2018

U12's

Congratulations to all our under 12's Best and Fairest players. 

2007 Mitchell Bates 2011 James Bell
2008 Reece Fernandez 2012 Kaylem Parramore
2009 No Team 2013 Rourke Eagle
2010 No Team 2014 Tyson Comber

U13's

Congratulations to all our under 13's Best and Fairest players. 

2006 Rufus Picken 2013 No Team
2007 No Team 2014 No Team
2008 Mitchell Bates 2015 Joshua Corby
2009 Nathan Lomas 2016 Aiden Dickerson
2010 Bn McGeehan 2017 Jono Wilcox (Red)
2011 Luke Vanzin Lachlan Cabor (White)
2012 Changed to U14's 2018

U14's

Congratulations to all our under 14's Best and Fairest players. 

2012 Luke Vanzin
2013 Jarod Falconer
2014 Jarod Falconer

U15's

Congratulations to all our under 15's Best and Fairest players. 

2009 Mitchell Bates 2015 Alexander Kessell
2010 Lachlan Ritchie 2016 Riley Stockfeld
2011 Liam Giles 2017 Myles Dent
2012 Changes to U16's 2018


U16's

Congratulations to all our under 16's Best and Fairest players. 

2012 No Team
2013 Reece Nikitaras
2014 Dylan Talbot

U17's

Congratulations to all our under 17's Best and Fairest players

2011 Ben Morrow 2017 Fin Bursill
2012 Changed to U18's 2018
2015 Sandon Ashworth
2016 Jarod Falconer

U18's

Congratulations to all our under 18's Best and Fairest players. 

2012 Scott Hynard

U15's YG

Congratulations to all our Youth Girls Best and Fairest players. 

2012 Harlie Singleton

U18's YG

Congratulations to all our Youth Girls Best and Fairest players. 

2009 Talarah Bell
2010 Natalie Noronha
2011 Taigan Grenfell
2012 Taigan Grenfell

JCP

Congratulations to all our Junior Club Person award winners. 

2009 Alec De Jesus 2014 Caleb Cook / Dustin Cook
2010 Liam De Jesus 2015 Caleb Cook / Dustin Cook
2011 Christopher Colquhoun / Brendan Murphy 2016 Riley Stockfeld
2012 Jack Rankin / Michael Talbott / Lachlan Ritchie 2017 Nicholas Laurenson
2013 Alex Kessell 2018

SCP

Congratulations to all our Senior Club Person award winners. 

 2006 Sue Levingston / Kylie Levingston  2013 Shellee Cook
 2007 Mike Rogers   2014 Peter Bachelor 
 2008 Tony Horvat   2015 Peter Bachelor
 2009 Tony Horvat   2016 Shellee Cook
 2010 Mig De Jesus   2017 Wendy Laurenson 
 2011 Kyla Rankin / Paul Rankin   2018
 2012 Tony Horvat   

 

RS

Congratulations to all our Mitchell Bates Awards winners. 

2010 Sandon Ashworth
2011 Jack Cross
2012 Thomas Gillespie
2013 Jarod Falconer

This award was renamed the "Shellharbour Swans Rising Star Award from 2014
Congratulations to all our Shellharbour Swans Rising Star Award winners.

2014 Jarod Falconer
2015 James Bell
2016 William Gamble
2017 Fin Bursill
2018

Postal Information

  • Shellharbour Swans
  • Junior Australian Football Club
  • P.O. Box 99
  • Shellharbour - NSW - 2529

Web Site Policies & Utilities